Jednym z głównych pomysłów używania akumulatorów stworzonych w odmianie żelowej jest działalność cykliczna. Przy tego wariantu pracy akumulator stanowi podstawowe źródło zasilania urządzenia albo środka lokomocji oraz w dniu, jeżeli następuje jego rozładowanie urządzenie wieńczy pracę. Następnie dokonuje się jego odłączenia a ponadto ponownego doładowania baterii. Przy szczególnie intensywnym zastosowaniu, akumulatory wyładowane są wyjmowane oraz zastępowane podobnym zestawem gotowych do swej pracy - naładowanych ogniw. Tego typu procedura daje więcej czasu na naładowane baterii, umożliwia na zastosowanie mniejszych prądów oraz spokojniejsze ładowanie. Wpływa to korzystnie na czas eksploatacji.
Czas pomiędzy zakończeniem rozładowania a rozpoczęciem ładowania nie powinien być zbytnio długi dlatego iż magazynowanie tych akumulatorów w stanie rozładowanym niekorzystnie wpływa na ich właściwości - zmniejsza się dostępna pojemność. Jeżeli to wyłącznie dopuszczalne rozładowany akumulator powinien być poddany ładowaniu bezpośrednio po ukończeniu pracy. Oznacz to także, iż godzi się doładować częściowo rozładowany akumulator oraz nie powinno się pozostawiać jego na dłużej w stanie częściowego rozładowania, o ile mamy możliwość doładowania.
Przeciętnie akumulatory VRLA są projektowane na 200-400 pełnych cykli wyładowania. Jako pełny cykl przyjmujemy wyładowanie akumulatora 12V do napięcia 10,5V. W sytuacji kiedy napięcie końcowe jest wyższe - akumulator nie jest wyładowywany w całości ilość cykli wzrasta oraz wynosi odpowiednio 1200-2000 cykli 30%.
Opłaca się nie zapominać, iż typowy model ma daną ilość cyklów pracy. Pomijając początkowe cykle prawie każde następne ładowanie oraz rozładowanie sukcesywnie stwarza wyczerpywanie baterii oraz obniżenie jej pojemności. W trakcie używania akumulatora, a przede wszystkim podczas ładowania, przestrzegać należałoby kilku zasad. Zastosowanie się do zaleceń zawartych w instrukcji ma kluczowe znaczenie dla trwałości baterii.
Intuicyjne akumulatory żelowe należałoby ładować możliwością stało napięciową wespół z ograniczeniem prądowym. Podczas początkowej pracy prąd ładowania nie powinien przekraczać wartości większej niźli 0,3C jak również napięcia od 13,5 do 13,8V. Idealnym ku temu rozwiązaniem będą ładowarki impulsowe, które nie wyłącznie urzeczywistniają swą fundamentalną rolę, ale oprócz tego zabezpieczają akumulator przed skokami temperatur oraz wahaniami wartości napięcia.
Dla akumulatorów bezobsługowych niebezpieczne jest również utrzymywanie w stanie rozładowanym tudzież oraz zbyt ciągnące się ładowanie - utrzymywanie na podwyższonym napięciu. Mechaniczne ładowarki zazwyczaj przechodzą w tryb konserwacji po wykryciu pełnego naładowania. Zakładając, iż dysponujemy takim urządzeniem, realne jest pozostawienie akumulatora podłączonego do ładowarki na dowolnie długi czas.
Zwłaszcza bezpieczny sposób ładowania akumulatora przedłuża jego żywotność jak również ogranicza niebezpieczeństwo jego uszkodzenia. Akumulator żelowy powinien być utrzymywany w stanie naładowanym. To oznacza, że nawet jeśli nie wykorzystujemy urządzenia: np.: akumulatorowa kosiarka do trawy pracuje tylko w sezonie letnim, tak czy owak opłaca się co pewien czas (1-3 miesiące) wykonać ładowanie konserwujące na zainstalowanych akumulatorach. Częstotliwość tych konserwacji musi być uzależniona od temperatury składowania baterii - prawidłowo powinno to być 10-15 stopni, więc w większości przypadków odpowiednim miejscem będzie piwnica.
Published by