Ładowanie akumulatora bezobsługowego, napięcie i natężenie prądu.

Ładowanie

Akumulatory ołowiowe „lubią” zostać naładowane - przechowywanie tych wyżej wymienionych w stanie częściowego rozładowania a dodatkowo słabiej w stanie krańcowego wyładowania, czyli z napięciem w pobliżu 10V (1.66V/cell) to pewny sposób na szybką utratę pojemności i konieczność wymiany akumulatora.

Akumulator ołowiowo kwasowy (włączając żelowy albo także AGM) przechowywany długi czas w stanie wyładowanym podlega zasiarczeniu. Na płytach wytwarza się krystaliczna siarka oraz im kryształy siarki są znaczniejsze tym trudniej jest je odzyskać ponownie do elektrolitu.

Poprawne napięcie

Ładowanie oraz utrzymanie akumulatora na podwyższonym napięciu, w dużej liczbie przypadków circa 14V zapobiega zasiarczaniu płyt. Z napięciem nie wolno za to przesadzać bowiem zbyt wysokie napięcie, poprzez dłuższy okres powoduje gazowanie oraz utratę wody z elektrolitu. Utrata wody łączy się z nieodwracalna utratą pojemności ponieważ z wytycznych w szczelnych akumulatorach bezobsługowych nie ma możliwości uzupełnienia utraconej wody.

Wydłużona żywotność akumulatorów bezobsługowych osiągana jest znacząco dzięki użyciu hermetycznej obudowy. Obudowa posiada zawory zamknięte w stanie normalnym. Uchylenie zaworów następuje jedynie w sytuacji nadmiernego wzrostu parcia w obudowie akumulatora - na przykład w wyniku przeładowania.

Akumulatory pracujące na zasilaniu awaryjnym muszą zostać ładowane napięciem stałym od 13.5V do 13.8V ze stabilizacją, tak żeby wartość tętnienia była ograniczona do 1-1.5% (tak zazwyczaj zalecają producenci). Ustawiając napięcie ładowania buforowego godzi się brać pod uwagę temperaturę otoczenia. Napięcie ładowania buforowego baterii użytkowanych w temperaturze powyżej 25 st. musi zostać obniżone w zgodzie z zaleceniami producenta. Dla najlepszych akumulatorów 12V zazwyczaj przemiana napięcia winna wynosić -18mV na wzrost temperatury o 1 st C powyżej 25 st C.

Mimo faktu, iż ładowanie, przede wszystkim w finalnej części jeżeli już napięcie ma wartości 14-14.5V (dla akumulatora 12V), sprawia stratę elektrolitu użyteczne jest doładowanie po dowolnym zastosowaniu akumulatora pracującego cyklicznie. Ładowanie najwłaściwiej realizować prądem o niedużej wartości (np.: 10% pojemności C20 akumulatora). Do ładowania za wszelką cenę jest przeznaczenie ładowarki automatycznej dostosowanej do pojemności i napięcia akumulatora.

W wielu przypadkach jest czasem tak, iż nie ma możliwości zapewniania idealnych elementów pracy akumulatora: ciepło zmienia się od ujemnej do ponad 30 st. rozładowania są nierzadkie, intensywne i głębokie. W tego typu okolicznościach należy tymczasem wbrew pozorom zatroszczyć się o wzorowe okoliczności ładowania bo tym sposobem nie zwiększając cen można wydłużyć okres do kolejnej wymiany baterii.

Published by